De ongunst cler tijden kwam over ons, maar het geloof bleef m m Betalingsverkeer beperkt DE VIJAND HEEFT GEEN OVERMAAT VAN TIJD" r 'r LJ| Ik blijf er van overtuigd, dat ons volk een goed volk is, waarvoor het de moeite loont, het leven in te zetten VJ Terreuraanvallen op trams De Rijkscommissaris in Brabant en Limburg V J In den herfst zal de oorlog een ander gezicht hebben Collectieve opzegging conitractverzekeringen to® dekking van molest DE LEIDER TOT ONS VOLK: Respecteert het Duitsche volk A Onbevoegd bezit van radio's is strafbaar VERORDENING DER NED. BANK Dr- Göbbels in Das Reich Melkbonnen tot 30 Sep tember verlengd Geen melk meer voor giftigen arbeid AARDAPPELEN OP BON 38 Boter of margarine naar keuze Bereiding van z.g. flesschen- melk verboden ABONNEMENTSPRIJS J 1,05 per kwartaal bQ vooruitbetaling exclusief incasso Losse nommeri 5 cent ADVERTENTIETARIEF S edities 10 cent per mm; per editie 7 cent per elke volgende editie I cent per millimeter meer HET NIEUWS Dinsdag 12 September 1944 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdag 64ste J aargang No. 73 Editie voor Geldersche Vallei en Eemland Wnd.- hoofdred.: D. Van tier Schoor, Utrecht Uitgave van N.V. Drukkerij voorheen L. E. Bosch Zoon Utrecht Oude Grar'it 172176 Telefoon 15927 Mijne volksgenooten, De afgeloopen week deed in vele opzichten denken aan de Mei dagen van 1940. De dolste geruchten werden verspreid en grif ge loofd, omdat zij soms kwamen van een zijde, die geacht werd het te kunnen weten. De Amerikanen waren in Breda, Tilburg, Rotter dam, enz. Velen werden zenuwachtig, anderen glimlachten zelfbewust alsof zij wilden zeggen hoe hebben zij dat geleverd. Die laatste categorie was gelukkig niet groot. Zij bestond in hoofdzaak uit die lieden, die vier jaren lang gekropen en gekwispelstaart hebben zonder een ander richtsnoer, dan laf eigen belang te bevorderen met zoo min mogelijk risico voor hun dierbaar hachje. Zij kregen de lucht van nieuw gewin, ditmaal komend uit het Westen. De weerslag daarvan kan men in sommige persorganen vinden, die meenen, dat hun kans na vier jaren gekomen is om zich nog juist bijtijds verdienstelijk te maken voor de heeren nit Londen. Misdaden van het grauw zouden de geheele gemeenschap belasten Maar in het algemeen was er eer gedrukte stemming, omdat ons volk in zyn groote lagen be greep of voorvoelde, dat een nieu we groote ramp dreigt. Waar ik ook verscheen: in Rotterdam, in Der, Haag, ir, Amsterdam of op het platteland, zag ik om mij een/ publiek op straten en wegen, dat de ernst van het oogenblik be grijpt. Het heeft mij getroffen, dit door woord noch blik iemand mij iets onvertogens heeft toegevoegd. Opnieuw dreigt nu de oorlog over ons land te komen en wat er na deze vier jaren nog over is aan welstand en bestaansmogelijkheid ons te ontnemen. De voorboden kondigen zich reeds aan, ieder ge voelt dit. Ik heb gewaarschuwd Van 1936 tot 1940 heb ik en velen van mijn medewerkers in honderden vergaderingen en vele schrifturen aan regeering en volk uitzonderingen, die altijd en overal zullen voorkomen. Niet naar hen zien wij meer om, maar naar de honderden en honderden, die op eenzame posten staan, vrijwel of geheel verlaten en die onver schrokken hun plicht doen. Zij dragen de vlag in hun handen on bezoedeld en fier. Waarvoor mijn groote erkentelijkheid. Hitier wint toch Wat de naaste toekomst ons aal brengen, dat kan niemand weten, maar een paar dingen staan toch vast, die hier gezegd moeten wor den. Voor de onverschilligen, wien het lot van volk en vader land niets interesseert, die alleen hun eigen belangen najagen, daar voor spreek ik niet. Voor het grauw, al of niet met een boord om, dat in troebel water denkt te visschen, spreek ik ook niet. Mijn gedachten gaan uit naar d-e groote mas9a van ons volk, die eerlijk en trouw niets anders dan het goede wil. Die groote massa staat in twee-* deelen verdeeld, het eene deel zegt of hoopt, dat de Amerikanen hier een vrij ep gelukkig Neder land zullen maken, het ander heeft voorgehouden, dat de vernietiging de overtuiging, dat een vrij en ge- van millioenen kilogTammen voed sel en het werkloos maken en houden van honderdduizenden ar beiders groote zonden waren, die zich eens aan ons volk zouden wreken. Van 1940 tot heden stond de N.S.B. nog meer dan tevoren in het teeken van den strijd tegen het communisme en het kapita lisme en van de noodlottige ge volgen, die wij zagen ails zij nog sterker dan voorheen over ons zouden komen. Noch het commu nistische Rusland, noch het super- kapitalistische Amerika zal ons volk iets goeds kunnen brengen, maar we] ontzaggelijk veel ellen de, wanneer Europa door hen zou worden beheerscht. Daarom ston den wij en staan wij naast en met het nationaal-socialistiscne j Duitschland, dat Europa daarvoor tracht te behoeden in een jaren- langen gigantischen strijd en dat niet zal capituleeren. Nu eerst een woord over de evacuatie van de vrouwen en kin deren naar het Noord-Oosten van het land. Maandagavond heb ik in tiet hoofdkwartier alle districtsleiders der Beweging bijeen gehad om hun den order te geven de vrou wen an kinderen van leden, die zich bedreigd gevoelen, uit het Zuiden en Westen des lands te evacueeren naar het Noord-Oos ten. Van Dinsdag af is daaraan ge volg gegeven door duizenden, be geleid door mannen, die daarna hadden terug te keeren om in de Landwacht hun plaats in te ne men. lukkig Nederland nimmer zal kunnen ontstaan in een Europa, beheerscht en verdeeld door net Russisch communisme eenerzijds en het Amerikaansche kapitalisme anderzijds. Wij Nederlandsche nationaal- socialisten, vereend in de N.S.B., geloofden en gelooven nog, dat ons het nationaal-socialisme ge geven is om Europa te redden van de dreigende overheersching door Sovjet-Rusland en Ameri ka. De strijd is zwaar. De on gunst der tijden is over ons ge komen, maar het geloof is ge bleven. Het geloof: H i 11 e r wint toch. En een nieuw Europa, een vast verbond van vrije volkeren, zal onder zijn leiding staan. In dit nieuwe Europa moet plaats zijn voor een sterker en welvarender Nederlandsch volk dan er ooit geweest is. Daarvoor Groot was de verwarring en talloos waren de geruch ten, die in de afgeloopen week ons vaderland en ons volk beheerscht hebbenV e- len konden de spanning niet verdragen en lieten zich ver leiden tot onverstandige da den. Doch de groote meerder heid van ons volk bleef zijn plicht doen en heeft zich alleen bezorgd afgevraagd waarheen de gebeurtenissen dezer dagen zullen leiden. Tot hen was het, dnt dé Leider Zondag het woord richtte en rustig en klaarmet hetzelfde geloof en dezelfde overtuiging van weleer den eenigen weg wees die ons volk kan leiden naar een gelukkige toekomst strijden wij en lijden wij dui zenden en duizenden lijden nu. Het leed is een stuk van den strijd. Daar moeten wij doorheen. Daar aan is niets te doen. En gij, mijne volksgenooten, die niet met ons staat, maar het ge luk van volk en vaderland in an dere richting zoekt, ook gij weet dat de beslissing nadert. Spoedig zullen wij weten. Maar wij allen begrijpen, dat het niet gaat om ons, maar om de toekomst van ons volk, dat wij lief hebben. Twee dingen meen ik ook met recht aan u te kunnen vr3gen. In de eerste plaats om respect te hebben voor de taaiheid, de onverzettelijkheid en den moed van het Duitsche volk, dat in Europa den strijd reeds jaren voert tegen drie ver- eenigde wereldmachten, en niet op de knieën te krijgen is. De ge schiedenis zal dit eens als een hel dendom zonder weerga boeksta ven. Voorts, en dit het laatst en bovenal: hebt uw vaderland lief er. blijft onder alle omstandighe den gelooven in de goede en groote gaven van ons volk, dat ook gij wilt dienen. Uit deze moei lijke periode zal het oipstijgen. Ons Godsvertrouwen, onze lief de voor volk en vaderland en onze eerbied voof den arbeid zullen ons dragen, juist nu. Voor volk en vaderland, Hou Zee! 's-GRAVENHAGE, 11 Septem ber. Officieel wordt medege deeld: Zondag j.l. werden in ver- i schillende deelen des lands door Anglo-Ameri'kaansche vliegers in i scheervlucht aanvallen gedaan met boordwapens op personentrei nen, trams en motorrijtuigen. Bij deze terreuraanvallen werden 19 Nederlanders gedood, 22 zwaar- en 23 lichtgewond. De meeste de zer slachtoffers zaten in trams. GEDURENDE DE LAATSTE DA- GEN werden tijdens de hevige gevechten aan het Oostelijk front Duitsche tegenaanvallen onder nomen, die het opdringen der pantserwagen- en infanterie-een- heden der Sovjets aan meerdere sectoren heiemmerden en den vijand bovendien zware verliezen aan menschen en materiaal brachten. Grenadiers doorzoel het door Sturmgeschütze beze\ terrein naar verborgen vijai (PK Dieck/Atl/H-P. c.) niezen lezeiW inden 's-GRAVENHAGE, 11 Sep tember. Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, bezocht in de afgeloopen dagen de provincies Limburg en Noord-Brabant, en wel in het bijzonder de steden Maastricht, Eindhoven en 's-Hertogenbosch, waar hij de daar gevestigde be- stuursinstanties controleerde. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er bestaat aanleiding er op te wijzen dat het bezit en het ge bruik van radiotoestellen zonder daartoe strekkende schriftelijke vergunning verboden is. Dit geldt ook voor gevallen, waarin gsëvacueerden, die tot luisteren bevoegd waren, hun toestel aan bekenden of vrienden hebben afgestaan. De afgegeven luistervergunningen zijn persoon lijk en niet voor overdracht vat baar. Dergelijke toestellen moeten onmiddellijk op het naaste politie bureau worden afgeleverd. EXAMENS WISKUNDE VOORLOOPIG UITGESTELD 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Men deelt ons mede, dat de schriftelijke examers voor wiskunde L. O. (13 en 14 Sept.), K 1 (18—20 Sept.) en K V (21 en 22 Sept.) voorloo pig zijn uitgesteld. Het grauw ligt op de loer Ik wil u mededeelen, mijne volksgenooten, dat u daaruit niet moet opmaken, dat ik ge loof, dat ons volk in staat is tot moord op vrouwen en kinderen. Dan zou het zijn een doortrapt slecht volk en ook na alles wat ik in 12 jaren heb ondervonden, ben en blijf ik van meening, dat ons volk een goed volk is, waar voor het de moeite waard is het leven in te zetten. Maar gij weet allen, dat net grauw op de loer ligt om zijn fcooze instincten bot te vieren. Ge weld aan vrouwen en kinderen door hen bedreven, zou ten laste komen aan ons gansche volk en den wederopbouw aan de volks gemeenschap, die straks gaat be ginnen onnoemelijk verzwaren. Dit moet voorkomen worden. De mannen hadden order op hun pos ten te blijven, met dien verstande, dat zij niet verhinderd zouden wor den in hun natuuriyk recht en rrun natuurlijken plicht om vrouwen en kinderen eerst in veiligheid te brengen. Zoo is geschied, met dien ver stande, dat in de drie zuidelijke provincies de districtsleiders ver der mochten gaan dan voorge schreven was en in Gelderland zich bijzondere omstandigheden hebben voorgedaan, die bijzondere maat regelen wettigden. Natuurlijk zijn er die hun posten onrechtmatig verlaten hebben, maar dit zijn de De Nederlandsche Bank kondigt op grond van de verordenende be voegdheid, haar toegekend in ar tikel 1, lid 2, van de verordening no. 58/1943 de volgende bepalin gen af: artikel 1: het afgeven van geld sommen en het doen van betalin gen in contanten is den volgenden ondernemingen, lichamen en dien sten tot nader order verboden: A. credietinslellingen in denzin van besluit no. 225/1941 betreffen- de het bank- en credietwezen, als mede dc Rijkspostspaarbank, de Postchèque- en Girodienst en de sociale volkscredietinsteliingen; B. diensten, als bedoeld in de Girowet (staatsblad 1923 no. 307); C. levensverzekeringsmaatschap pijen, als bedoeld in de wet op het Levensverzekeringsbedrijf Staats blad 1922 no 716). Artikel 2. Duitsche betaalmid delen, met uitzondering van Reichskreditkassenscheine, mogen door de instellingen en diensten als bedoeld in artikel 1 niet meer in betaling of ter verwisseling worden aangenomen. Artikel 3. Over de met ingang van 6 September 1944 uitstaande bedragen bij ondernemingen, li chamen en diensten, als bedoeld in artikel 1, zal door de rechtheb benden slechts vryelijk in contan ten als volgt kunnen worden be schikt: a. f 100 per week; b. onbeperkt voor zoover deze benoodigd zijn voor: 1. betaling van loonen, salaris sen en dergelijke aan perso-nen in dienst van rechthebbenden; 2. voldoening van verplichtin gen uit hoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pensioenen. Artikel 4. Deze verordening vindt geen toepassing op de uit betaling van bedragen, die na 5 September 1944 in contanten op een bankrekening zijn gestort Artikel 5. De in artikel 1 be doelde ondernemingen, lichamen en diensten moeten verlangen, dat de noodige bewijsstukken wo-rden overgelegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden als ge noemd in aTtikel 3, sub b. Zoo mo gelijk zien zij toe, dat deze bedra gen ook metterdaad voor genoem de doeleinden worden besteed. Artikel 6. Een ieder is verplicht tot geheimhouding van al hetgeen hem in verband met de uitvoering van deze verordening is bekend geworden. Artikel 7. Overtreding van het bepaalde in de voorafgaande ar tikelen kan worden gestraft met sluiting van de onderneming, in stelling of dienst. Artikel 8. Deze verordening kan worden aangehaald als „Verorde ning beperking betalingsverkeer 1944". Artikel 9. Deze verordening treedt op 6 September 1944 in werking. 3eschikking bij de in artikel 1 genoemde instellingen, diensten en ondernemingen door de vol gende instellingen en personen die niet onder de bepalingen der verordening beperking beta lingsverkeer 1944 vallen: Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd; de Provin ciale Voedselcommissarissen en de Gemachtigde voor de Voedselvoorzie ning voor de groote stadsgebieden: het Aan- en Verkoopbureau van Ak kerbouwproducten en zijn provinciale afdeelingen; het Vee- en Vleeschaan- koopbureau; het Aan_ en Verkoopbu reau van Tuinbouw- en Sierteeltpro ducten; het In- en Verkoopbureau voor Zuivel; het Centraal Bureau voor Margarine, Vetten en Oliën; het Ver koopkantoor voor Fabrieksturfde Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandelhet Bureau Aardappelverbouwde Stich ting Hooi en Stroo; het Centraal Aan- en Verkoopbureau van Visscherijpro- ducten; het aan- en Verkoopbureau voor Mosselen; het aan_ en Verkoop bureau voor Garnalen. Voorts groente-, fruit-, bloemen en bloembollenveilingen, voor zoover betreft uitbetalingen van veilinggel- den; de zuivelfabrieken, voor zoover betreft de uitbetaling van melkgelden de leiders van een combinatie van be en verwerkers van vleesch, als bedoeld in artikel 13 van de Vee- en Vleesch- verordening 1942, voor zoover betreft de uitbetaling van aan de combinatie toegewezen vee. en vleeschafvallen; de vischafslagen en de agentschappen van het bedrijfschap voor visscherij- producten en de handelaren voor genoemd b ed rij fs schap, gemachtigd tot het in ohtvangst nemen van visch, schaal- en schelpdieren, voor zoover betreft de betaling daarvan. Beschikkingen door of ten be hoeve van bovengenoemde instel lingen en personen kunnen der halve zonder eenige beperking plaats vinden. Bij beschikking overeenkomstig het bepaalde in artikel 3 der ver ordening en in de aanvullende mededeeliing van 8 September 1944 dient op de cheque of de quitantie de onderteekende ver klaring te worden gesteld, dat het ontvangen bedrag is bestemd om den ontvanger van het bedrag in staat te stellen betalingen over eenkomstig artikel 3 der verorde ning beperking betalingsverkeer 1944 te verrichten, waartoe zijn eigen kasvoorraad niet toereikend is. AMSTERDAM, 11 Sept. Ter aan vulling van haar mededeeling van 8 September 1944 bericht de Neder landsche Bank, dat beschikkingen bij de in artikel 1 van bovenaangehaalde verordening genoemde instellingen, diensten en ondernemingen niet on der de bepalingen dier verordening vallen: 6. De Gemachtigde voor den Oogst; 7. De bij de oogstwerkzsamheden ingeschakelde uitvoerende lichamen, zijnde: a. De Nederlandsche Heidemaat schappij; b. De N.V. Grondmaatschappij; c. Het ingenieursbureau Van Has selt en De Koning. 95 „Onze wil en ons besluit", aldus luidt het opschrift van het weke- lijksche artikel van dr. Göbbels in „Das Reich", waarin hij o.a. schrijft: De politiek-militaire crisis van dezen oorlog valt in dezen zomer en herfst. Onze vijanden loopen met het geheele gewicht van hun materieele overmacht storm op de beveiligingslinies van het Rijk en pogen deze open te breken. Het is daarbij van minder beslissende beteekenis of wij op bepaalde plaatsen aan het front gedwongen zijn, ook nog zoo belangrijk gebied op te geven, dan wel of het den vijand gelukt onze strijdende for maties uiteen te slaan. De oorlog, dien wij gedwongen zijn te voeren, gaat om ons leven. Wanneer het ons gelukt deze pogingeoi van den vijand over het geheel genomen te verijde len, dan zullen wü in den herfst vermoedelijk voor een geheel nieuwe situatie van den oorlog staan. Zoowel de Engelschen als de Amerikanen, alsook de Sov jets zijn een wedloop met den tijd begonnen. De minister wijst in dit verband op het politieke conflictmateriaal, dat zich in het kamp van den vijand openbaart en op de angst voor nieuwe Duit sche wapens alsmede op het voortdurend toenemende Duit sche bewapenings- en menschen- potentieel, welke dan zeer veel gewicht in de schaal zou wer pen. Het is dus volstrekt niet zoo, aldus merkt de minister op, dat onze tegenstanders zich naar be lieven veel tijd kunnen gunnen, punt der ontwikkeling af zullen onze kansen op succes weer be- Integendeel. Van een bepaald ginnen te stijgen en het komt er op aan dit punt onder alle om standigheden te bereiken. Nadrukkelijk onderstreept de minister, dat een volk, dat zijn vrij heid verdedigt, zich bij heel zware critieke belastingproeven uitslui tend op zichzelf en zijn eigen kracht kan verlaten, weike echter in de meeste gevallen ook voldoen de zijn, om zijn nationale veilig heid te garandeeren. Van vijande lijke zijde poogt men, aldus dr. Göbbels ons door een markt schreeuwersagitatie wijs te maken, dat hun overwinning zoo goed als zeker is, teneinde hun militaire voorsprong, welke voor de eind overwinning geenszins voldoende is, op een dergelijke, psychologi sche en politieke wijze te compie- teeren. Het gaat in dezen zomer en herfst inderdaad om alles. Wij moeten den stormloop van onze vijanden op alle terreinen der militaire en politieke oorlogvoering manhaftig en zonder vrees tegemoet treden, dan zal hij door onzen tegenstand mislukken. Wij zien in de crisis de karakterproeven van den oor log. Toen wij in den zomer van 1940 de Atlantische kust verover den en Engeland open lag voor de greep van onze luchtmacht, was het uur der beproeving voor het Britsche volk gekomen. Toen wij in den herfst van 1941 Moskou om klemden, moest de Sovjet-Unie zich tot. een laatste inspanning ver mannen. Thans, nu onze vijanden met hun troenen en materiaal stormloopen op onze fronten, klopt het noodlot aan onze eigen deur. Er ligt wellicht een diepe historische symboliek in het feit, dat de beslissende crises van dezen oorlog geen volk ontzien en dat alleen de vraag welke volken deze crises meester worden en welke niet, den oorlog zijn historisch aan zien geeft. De weg der dapperheid en van den manlijken moed is stijl en moeilijk, en schijnt daarom zoo moeilijk te zijn, omdat er steeds een gemakkelijker weg naast ligt. aan het begin waarvah geenerlei hindernissen staan, doch die aan het eind in het verderf voert. Wie dezen weg inslaat is verloren. Hij geeft met de eer ook het leven en met het leven iedere hoop op een betere of slechts dragelijke toe komst van zijn volk op. Wij kun nen bij alle landen, die dezen strijd om het lot van Europa voor tijdig staakten, in de meening al dus hun hardste beproevingen te ontgaan, waarnemen, hoe zij na het begane verraad en den val zeer spoedig uit hun illusies ontwaakten en voor een gruwelijke, onverbid delijke ontwikkeling van feiten gesteld werden, waarvan zij te vo ren zelfs niet in hun ergste droo- men hadden durven denken. Wij zijn in dezen oorlog langs alle hoogten van militaire overwinnin gen en triomphen en alle diepte punten van militaire tegenslagen en teleurstellingen gegaan en ble ven in het eene zoowel als in het andere g-eval in onze nationale kern onaangetast. Dat is een bewijs hoe gezond ons volk is, over welke krachten het op het oogenblik nog beschikt, en wat het nog geven kan wanneer het voor de laatste zware proef van het lot wordt ge steld. Wanneer wij vroeger in goede tij den, toen dat nog tot niets ver plichtte, vaak hebben gezegd, dat wij „Friederizianisch" wilden le ven en handelen, dan moeten wy dat thars waar maken. Is ons ge heele volk, tot den laatsten man en de laatste vrouw, ja tot het laatste kind, daartoe besloten, dan zullen wij den een of anderen dag toch den grendel open breken, dien onze vijanden voor de toekomst hebben gelegd. Daarom willen wij in het diepst van ons hart, onbe roerd door de veranderlijkheid van het oorlogsgeluk, onzen weg. dien het lot heeft voorgeschreven, ver volgen, willen ons niet laten ver warren, willen trouw aan onze zaak zijn en deze des te fanatieker verdedigen, hoe meer zij bedreigd wordt. Niemand is uitgezonderd. Waar het leven van het volk alles geldt, daar geldt het leven van den eenling nog slechts weinig. In elk geval moet het ten offer gebracht worden, voorzoover het leven van het volk dit noodzakelijk maakt. Want het Rijk moet bestaan. Het moet uit dit gewaperde conflict sterker te voorschijn komen. Dat is onze wil en ons besluit, die voortkomen uit de onwankelbaar heid, waarmede wij alle gevaren trotseeren. TREKKINGEN STAATSLOTERIJ TIJDELIJK UITGESTELD Naar wy vernemen is het wen- schelijk gebleken, in verband met het beperkte betalingsverkeer de trekkingen van de Staatsloterij tij delijk uit te stellen. Zoodra deze trekkingen hervat zullen worden zal hieraan weder bekendheid worden gegeven. Een ieder wordt dringend aan geraden, zijn lot zorgvuldig te bewaren aangezien van zoekge raakte loten geen duplicaten kun nen worden verstrekt. UlSTMbLTlLHlUUWS Van 17 tot en met 30 September a.s zullen in het z.g. wettelijk ge bied in het Westen des lands (zone I en II) voor houders van bonkaar ten KC 410 bonnen voor taptemelk in plaats van melk worden aangewe zen. Houders van bonkaarten KD 410 ontvangen voor een derde deel melk en tweederde deel taptemelk, ter wijl houders van bonkaarten KE 410 het volle rantsoen melk blijven be houden. Tevens wordt voor het geheele land de geldigheidsduur van de thans loopende bonnen 37 en 38 voor melk verlengd tot en met 30 Sep tember a.s. De bonnen 37 en 33, welke voor het koopen van tapte melk werden aange vezen,, blijven geldig tot en met 16 September. Men houde hiermede met de verdeeling van het melkrantsoen rekening. Aan hen die giftigen arbeid ver richten, zullen tot nader order geen rantsoenbonnen voor melk worden, uitgereikt De reeds uitgereikte rantsoenbon nen melk blijven echter hun geldig heid behouden. Van 10 tot en met 16 September a.s. kan men op elk der bonnen „Aardappelen 38" 1% kg aardappe len koopen. Op bon „toeslag 38" ia 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag eerst Maandag worden gekocht. Geldigheidsduur van bon 37 verlengd De geldigheidsduur van de aard appelbonnen 37, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 3 tot en met 9 September is verlengd tot en met Zaterdag 16 September. Op de bonnen boter 37A, reserve B 76, C 76, D 76 en E 76 welke van 3 tot en met 16 September geldig zijn verklaard voor het koopen van 125 gram boter, alsmede op bon 37 B bo ter, aangewezen voor het koopen van 125 gram margarine, mag van heden af naar keuze boter of mar garine worden gekocht De persdienst van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij deelt mede: Teneinde tot besparing op het kolengebruik te komen, is het aan de melkinrichtingen met ingang van heden verboden flesschen melk te bereiden. Derhalve zal dui slechts losse melk in consumptie worden gebracht. Deze losse melk zal in vele gevallen gepasteuri seerd zijn. Waar het in normale tijden reeds noodzakelijk is de losse melk te koken, is dit in de huidige omstan digheden een eerste vereischte. AÜe melk diemt dus voor het ge bruik te worden gekookt. Plaatselijk Nieuws en Laatste Berichten zie pagina 2 Het organiseeren van tentoon stellingen Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten maakt bekend dat vergunningen tot het houden eener tentoonstelling tijdig dienen te worden aangevraagd. Het ope nen eener tentoonstelling zonder toestemming van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is verboden. Aanvragen dienen ge richt te worden aan het departe mentsgebouw, Prinsessegracht 21 te 's-Gravenhage. De 59-jarige schilder C. Bos uit Ouderkerk a. d. IJssel v e r 1 o b r op den 's-Gravenweg de macht over zijn stuur en reed daar door in een sloot. Voorbijgangers haalden den man uit het water, maar toen waren de le vensgeesten reeds geweken. Tijdens werkzaamheden op de serre van het paviljoen van het Zui derziekenhuis te Rotterdam is de 49-jarige schilder Giele, van het dak gevallen. Met een sche delbreuk is de man in dit ziekenhuis opgenomen, waar hij eenigen tijd la ter is overleden. Van den tweeden plaatsvervan gend voorzitter van het bestuur van de Vakgroep Transportver zekering Beurs bedrijf ontving de afdeeling Rotterdam van de vak groep Makelaars in Assurantiën en Assurantie bezorgers een schrij ven, waarin wordt medegedeeld, dat de algemeene ledenvergade ring den oorlogstoestand dermate critiek en onoverzichtelijk had ge oordeeld, dat redelijkerwijze niet kan worden verwacht, dat assu radeuren zich nog langer verbin den, molestverzekcringen onder contract te loopen. Zij was verder van meening, dat door een uitdrukkelijke op zegging van de molestcontracten belanghebbenden beter gediend zijn dan met het afwachten van de onderbreking der mogelijk heid tot schriftelijk verkeer waaruit dan automatische opzeg ging zou voortvloeien. De vergadering heeft unaniem gelast, met het oog op de over eenkomst tusschen transport verzekeraars en makelaars, tot die collectieve opzegging van alle contractverzekeringen tot dekking van molest, zoodat deze molestdekking een einde neemt te middernacht van 9 dezer. De ondervakgroep Beursbedrijf Amsterdam is niermede in ken nis gesteld en de bedoeling ligt voor, de nog geldende molest- premies eveneens te middernacht van 9 dezer te annuleeren. De vakgroep Transportverze kering Beursbedrijf afdeeling Rotterdam, deelt voorts mede, dat reeds met ingang van 7 Septem ber de premies van het landmo- lesttarief en van molesttarief voor waarden, voor reizen binnen Nederland zijn vervallen, aange zien gebleken is, dat assuradeuren te Amsterdam reeds Dinsdag j.l. een kennisgeving hebben laten uitgaan, waarbij het vervallen der tarieven op diezen datum werd medegedeeld.

Het Nieuws | 1944 | | pagina 1