Edelman Sigaren Agenda. Burgelijke Stand. Predikbeurten. Veensche Brieven. Uit den Omtrek. Voor de Vrouw. Voor de jeugd. Magazijn „Het Anker", Veenendaal I)e Herv. J ongel. Vereen, afd. A vergadert op Maandagavond ,7.45 uur in hel gebouw „Eben Haë'zer." Bijbelinleiding, S. de Kleuver. Politiek onderwerp, T. van Nieuw Amerongen. Vraag, A. Gerritsen. Varia, G. de Kleuver. Afd. B vergadert op Dinsdagavond om 8 uur in het gebouw „Eben Haë- zer Bijbelinleiding 1 Samuël 7, H. \V. Bruis. Vaderlandsche geschiedenis, G. Vink Vraag, A. Re-bergen. Varia, S. Kroesbergen. Improvizeeren, R. H. Hardeman. De Geref. Jongelingsvereen, afd. A vergadert Zondag 2 October in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Geij. gesch. Sam. 21, inl. C. C. Kroes Varia, Nico Heij. Maalsch. onderw. (Het bouwen van steden) inl. D. C. v. Stempvoort Jr. Afd. B vergadert Maandagavond 8 uur in „Ons Huis." Gew. Gesch. Math. 6 inl. D. An- beek. Varia: J. de Gooier. Vrij onderwerp inl. P. N. Heij. De Geref. Knapen vereen.' Samuël vergadert Zondagnamiddag 2.15 uur in de consistoriekamer der Ger. kerk. Bijbelsche gesch. Ex. 8 16—10 29. Nog niet gebroken, inl. J. Friesema. Varia, J. Roks. Kerkgesch. vrij onderwerp door M. Kroes. Vrijdag 8 October ;s avonds 8 uur spreekt de heer J. Wind van Nijver dal, aan hel Verlaat voor den Nederl. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" Onderwerp: Om beginselen. lijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236) zal eindigen Zondag 3 October a.s. te drie uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom in gesteld de tijdregeling naar den mid delbaren zonnetijd van Amsterdam, welke .tijdregeling alsdan aanwijst 2 uur in den voormiddag. Op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche zaken en land bouw zal ten aanzien van de tijdsaan1 wijzing op de openbare, door hel gemeentebestuur beheerde klokken met het vorenstaande rekening ge houden worden. In verband met den ge wijzigden dienst der spoorwegen met ingang van 1 October zijn ook de vertrektij den gewijzigd van den autobusdienst VeenendaalDe Klomp. Men raad plege de advertentie en beware deze. Posttarieven. Men lette er op dat vanaf 1 October de porto van briefkaarten verlaagd is tot 5 cent. Zanguitvoering. De Chr. Gem. zangvereen. Excel sior gaf j.i. Donderdagavond op het Marktterrein ter eere van haar 5-jarig bestaan een muziekuitvoering op de Markt. Verscheidene mooie nummers wer den gezongen, wij noemen o.m. Dag vol Licht van Handel, Hoe lieflijk praalt Gij, van J. S. Bach, Levens lust van Herwaarden, Najaarslied van Galesloot, Maanlicht van Wettig, Moeder en kind van Wiers, Neer- landsch vlag van Bonset en het Wil helmus. Keurig werden vele liederen ge zongen en zij oogstten dan ook aan 't einde van elk nummer een daverend applaus van het dankbare publiek. Of het komt dat de zangstemmen niet zoo krachtig zijn, als de geluiden uit instrumenten weten we niet, maar het rumoer was grooter, dan bij een uitvoering van D. S. of Ceacilia. Hierdoor ging veel moois verloren, wat zeer te betreuren was. Onze prijsvraag. Wij kunnen onze lezers mede- deelen dat de prijzen van f2.50 wer den uitgereikt aan goede oplossers der advertentie-,spreekwoord-puzzle, aan: Mevr. Achterberg, Kan aal weg. Mej. Grade Ensing, Nieuwe weg. Den heer J. van Eek, Keuchenius- straat Het spreekwoord was: „Als de eene hand de andere wascht, worden ze beide schoon. V. P. V. Maandagavond vergaderde de Veenendaalsche Pluimveehouders-ver- eenigmg V. P. V." in het hotel de Roskam. Bij afwezigheid van den Voorzitter opende de Secretaris de heer Wels de vergadering en heet de leden wel kom. Gaarne had hij gezien dat de opkomst nog grooter was geweest, gezien het belangrijke punt op de agenda: de eventueel1 te houden ten toonstelling. Als eerste punt wordt behandeld de vraag, waar de tentoonstelling ge houden zal worden. Algemeen is men het er over eens dat de eierhal als 'l meest geschikte gebouw genoemd moet worden. De heer Verburg meent dat het voorjaar hem meer geschikt lijkt, dan wel de wintermaanden. De Voorzit ter merkt op, dat juist in de maan den Nov.—Febr. de dieren op z'n mooist zijn. Het Bestuur stelt dan ook voor de tentoonstelling te houden, zoo mogelijk einde December of anders einde Januari, met het oog op de tentoonstelling te Ede. Rij het volgende punt wijst de BUDDINGH EN VAN RENNES -VEENENDAAL Voorzitter op het groote belang van een goed garantiefonds. Eikelentoon stelling heeft veel risico, en daarom is het absoluut noodzakelijk dat er een stevig garantiefonds komt. Het Be stuur garandeert f 100, 't overige moet zoo mogelijk van de leden komen. Een gemiddelde van f 2.50 per lid acht het Bestuur noodzakelijk. Bij dit voorstel komen de tongen los, doch allen zijn het er over eens dat een bijdrage van f2.50 redelijk is. Wil de een een verplichte bijdrage, de ander een vrijwillige, allen willen bijdragen. 'Besloten wordt een commissie te benoemen die de afwezige leden zal opzoeken en zoo spoedig mogelijk af rekening zal doen. Voor elke wijk worden een paar personen aange wezen, die deze week de leden zullen bezoeken. Verschillende vraags tukken komen bij de rondvraag aan de orde, doch de Voorzitter zegt, dat dit alle vragen zijn die op het tweede plan komen. Eerst moet het garantiefonds er zijn en zoolang dit niet het geval is, is verdere bespreking overbodig> Met een woord van dank en een aansporing tot eendrachtig meewer ken, sluit de Voorzitter de geanimeer de vergadering. Politie-bericliten. De H. te Amsterdam, legen wien 8 maanden gevangenisstraf werd ge- eischt wegens het plegen van onzede lijke handelingen met kinderen te Veenendaal, werd door het géreclits- hof te Arnhem j.l. 28 Aug. veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Tegen Mej. W. K. te Amersfoort, die menschen bewoog lot afgifte van geld en alzoo oplichting pleegde werd 2 mnd. gevangenisstraf geëischt. Daags te voren was deze dame te Utrecht veroordeeld voor een zelfde feit te Scherpenzeel tot 2 mnd. gevan genisstraf. Tegen L. de B. verdacht van dief stal van stations-goederen werd 8 maanden geëischt. Tegen H. LI. v. S. alhier, werd door het kantongerecht te Wageningen 2 maal flO.— boete of 2 maal 10 da gen geëischt omdat hij op 16 Juni j.l. op zijn motor een zijweg was in geslagen zonder daarbij teekenen te geven en bij het inrijden geen sig naal had gegeven. Getuigen waren de agenten H. v W. en Chr. v. R. Vrijgesproken werd G. J. v. L., kantoorbediende, alhier. Bekl. had op Hoofdstraat .gereden met een fiets zonder licht. Hij had geluisterd naar een serenade en had daarvoor zijn lamp uitgedaan, terwijl hij, toen hij weer op de fiets stapte, verzuimde deze weer aan te steken, waarna hij enkele meiers verder werd bekeurd. De kantonrechter legde geen straf op wegens 't geringe van 'L feit. J. H. B. te Veenendaal reed op 17 Juni met paard en wagen niet vol gens de regelen van het verkeer en reed aan den gemeente-arbeider J. G. B. die met een handwagen reed. Uitspraak f7 of 7 dagen. Tegen v. D., A. v. G., G. SI., A J- B. en J. W. die allen aan een motor- wedstrijd deelnamen op 6 Sept. werd proces-verbaal opgemaakt wegens te hard rijden. Allen werden veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 10 dagen. G. v. M. alhier reed op 8 Juli aan den verkeerden kant van Wageningsch Hoogstraat, waardoor hij mej. E. D. uit Arnhem, die met haar vriendin daar fietste, aanreed. Beide dames waren als getuigen aanwezig, alsook V., in dienst van v. Gent en Loos, welke 't ongeluk zag en zoo verstandig was het nummer van de doorrijdende auto op te ne men. Mej. E. D. eisehte een schadever goeding van f 4.75 voor haar rijwiel. Uitspraak f50 of 25 dagen en be taling van schade. Rijkstelefoondienst. Nieuwe aansluiting: 150 G. van Schuppen, Kerkewijk A 234. Gemeenteverslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Veenendaal maken bekend, dat het door hen aan den Raad ge daan verslag van den toestand der gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten ter gemeente secretarie verkrijgbaar is gesteld. Gevonden voorwerpen. De Burgemeester der gemeente Vee nendaal, maakt bekend, dat ter Secre tarie dezer gemeente terug vJe beko men zijn de navolgende op aen open baren weg gevonden voorwerpen: Een vrouwenzak, een witte zijden haarstrik, drie rijwielbelastingplaat- jeis, een kinderschoentje, 2 zilveren guldens, een parapluie, een haarspeld, twee sleuteltjes, een zeeuwsch knop je, een leeren ceintuur, een lorgnet en een geschonden gouden kettinkje. Aangevlogen een postduif. Dat als verloren aangegeven zijn de navolgende voorwerpen: een grijs paardendek, een zwart taschje, een poststempel, een rentekaart no. 7006, een gummi band en een rijwielbelas- tingplaatje. Ar bei ds bem i dd eli ng. Bij het correspondentschap der In tercommunale Arbeidsbemiddeling al hier stond op 25 September j.l. het navolgend aantal personen als werk zoekenden ingeschreven 5 grondwerkers; 2 losse arbeiders; 1 bankwerker; 1 kantoorbediende. Chr. Mannenkoor. Op initiatief van eenige ingezetenen had deze week in het hotel van den heer Bijkerk een bijeenkomst plaats, ten doel hebbende het oprichten eener mannen zangvereeniging. Deze vergadering was zeer druk bezocht. Algemeen voelde men het gemis van een mannenkoor in Veenendaal. Staande ter vergadering, gaven zich 19 personen op, terwijl 5 berichten van verhindering waren binnengeko men. De vereeniging kreeg den naam, Mannenzangvereen. „De Veenzangers" De vereeniging staat op Christelijk standpunt totdat een algemeene ver gadering hierover een uitspraak heeft gedaan. Een voorloopig bestuur werd gekozen, hetwelk opdracht kreeg het voorbereidende werk te doen. De Voorzitter deelde nog mede, dat men de volgende week Dinsdagavond we der bij elkaar zou komen. Verder wekte hij de leden op om propaganda te maken voor de ver eeniging, waarna hij de vergadering om tien uur sloot. Secretariaat is gevestigd Talma- straat 26c, waar men zich op kan geven als lid. Korfbal. Zaterdag speelde de korfbal vereniging „Rapid" alhier een wed strijd in den tuin van hotel „Berg en Bosch." Deze spannende wedstrijd werd ge lijk gespeeld met 1—1. Op 't laatste oogenblik van de match doelde „Rapid" den gelijkma ker. Van beide partijen werd keurig gespeeld. Bevolking. Vertrokken personen: J. van Geenhuizen, uit Achterkerkstr. F 70 ,naar Laren (N.-H.) M. )Hilberts en gezin uit Kerkewijk C 8, naar Steenwijk. Gevestigde personen: R. van den Brink, uit Noord-Amerika, thans Geerscheweg F 215. Correspondentie. Wegenis plaatsgebrek moet het verslag der vergadering der Prop. club „Groen van Prinsterer over blij- veft staan tot het volgende nummer. Geboren: Johanna, d. van G. Hen ken en J. van Engelenburg. Jan, z. van J. Diepeveen en KI. de Gooijer Peter, z. van J. vin Beek en H. en J. Budding. Ondertrouwd: H. v. d. Heuvel en H. Bekker. A. G. Arends en M. Slotboom. A. Middelhoven en W. Diepeveen. Overleden: Levenloos aangeg. kind van hel mannelijk geslacht. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Van Wijngaar den. Nam. 5 uur Ds. Jongebreur. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Be rends. (Voorber. H. Avondmaal.) Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. de Bruin. Geref. Gem. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Kieviet. Waarde vriend. 't Begint hoog lijd te worden dat ik weer eens iets van me „laat hooren. Na de zomermaanden, waarin de ver- eenigingsarbeid op allerlei gebied wel niet dood is, maai* dan toch sluimert, is thans - de tijd van werken weer aangebroken. Onze winkeliers vereeni ging heeft de campagne ingezet met tot nu toe prachtig geslaagde winkel weken. De N. C G. O. V. organiseerde een tentoonstelling en blijkens de agenda van vereenigingen, in onze „Veensche Post", hebben ook de ver schillende Jongelings-vereenigingen en Meisjesvereenigingen hun taak weer opgevat. Op Vrijdag 24 September vergaderde voor 't eerst na de va- cantie de anti-rev. Propagandaclub „Groen van Prinsterer" en ook ik had het genoegen daar aanwezig te zijn. Hoewel ik zeer tevreden ben over den loop van die vergadering (er werden twee héél nuttige onderwerpen keu rig ingeleid en grondig besproken) is me toch één ding opgevallen dat ik werkelijk jammer vond: de geringe opkomst. En wat me daarbij nog meer opviel was hel feit dal er maar één lid van de Hervormde Kerk aan wezig was. Dat is fout. Allereerst is 't onprettig voor den eenigen Her vormde dien we thans nog als lid der club kunnen beschouwen. En in de tweede plaats is 't heel onprettig voor de leden van andere kerkgenoot schappen omdat 't langzamerhand er op zou gaan lijken alsof één bepaal de kerk 'l monopolie der Anti-revolu tionaire beginselen bezat. En die ge dachte moet, zoo ze al leeft bij som migen in de kiem gesmoord en anders: voorkomen worden. Mannen als Prof. Hugo Visscher en Duymaer van Twist óók Hervormden, die in onze partij Manufacturen, Bedden, Heeren-, Dames- en Kinderconfectie Kleermakerij ÜEF* Door groote gecombineerde inkoopen, zijn wij in staat, al onze prima kwaliteiten tegen extra lage prijzen te verkoopen een leidende plaats innemen, zouden zich aan zulk een toestand méér er geren dan wij, haar betreuren. Tot voor eenige weken hadden we nog twee Hervormde leden. Eén er van, onze penningmeester, moest wegens drukke werkzaamheden bedanken. In deze vacature moet op de eerstvol gende vergadering, die Vrijdag 29 Oc tober zal worden gehouden, voorzien worden. Gelukkig is de eenige Her vormde broeder die we nog over heb ben, alleszins geschikt voor een be stuursfunctie. Maar toch, je voelt het ook wel Sjoerd, het is zóó niet je ware. Vorig jaar, na 't optreden van Minister Colijn in de Hervormde kerk, maakte een Hervormde Jonge man mij attent op bet z. i. storende feit dat Gereformeerde en Christ. Ge reformeerde jonge menschen aan de leden der Hervormde kerk plaatsen hadden aangewezen in hun eigen kerkgebouw. Ik heb dien vriend er- verzekerd, en op den duur wilde hij dat ook wel van me aannemen, dat 't voor die Geref. en Chr. Geref. jon gens heel wat onprettiger was dan voor hem en andere Hervormde men schen. Maar 't moest wel zoo, een voudig omdat er niet voldoende Her vormde personen lid van onze club waren. Intusschen hoop ik van harte dat de vergadering van 29 October een geheel anderen aanblik zal opleve ren. En 'k heb redenen te over om te vertrouwen dat op die belangrijke vergadering, waar, wegens vertrek van den heer Wiegel, ook een nieuwen Voorzitter gekozen moet worden, ve le Hervormde jonge menschen tegen woordig zullen zijn. Leiders van Jon gelings-vereenigingen enz., zullen de leden wel tot een bezoek opwekken. En nu is 't weer tijd geworden om op te houden. Hoor ik nog eens wat van je terug? Intusschen hart. gegr. van mij, je vriend Daan van Strevelen. SCHERPENZEEL. Een baasje. In de slachthal is gisteren een var ken afgeslacht wegende 790 pond. Dit lijvige beestje kwam van de boerderij van den heer G. Kwaker- naak. Op zij! Toen vorige week de artilleristen van Ede afkomstig, huiswaarts keer den, stond een scharenslijper even rfnrn nr;lj- te .^1 ij pon. Hoe wel de paarden wat schicnug wer den, werd kalmpjes doorgedraaid, niettegenstaande verzocht werd even te slaken met slijpen. Een vrachtauto, minder schrikach tig, werd wat gebeten op de ouder- wetsche slijpmachine en wipte het ding even op zij. Wie 't laatst lacht..... Proeve van schietvaardigheid. Donderdag 7 Oct. is er voor de leden van de Vereen. „Burgerwacht Scherpenzeel" gelegenheid een proeve van schietvaardigheid af te leggen in handen van den heer Kapitein Van der Drift, toegevoegd officier aan den Inspecteur 'der Burgerwachten. De oefeningen vangen om één uur aan. De eerste nieuwe japonnetjes. Het nieuwe seizoen is al weer aan den gang en in menig vrouwenkopje woelen nog allerlei onbestemde ge dachten omtrent nieuwe japonnetjes voor komende feestelijke avonden of enkel en alleen maar, omdat er met een nieuw seizoen nu eenmaal nieuw leven in onze kleerenkast moet ko men. Daarom hier een paar bijzonder eenvoudige, doch zeker heel smaak volle japonnen. Laat ik dadelijk be ginnen met een grapje van den tee kenaar recht te zetten. Het kleine fi guurtje links onderaan op de teeke- ning behoort bij de rechlsche japon, en het andere kleine figuurtje bij de linksche japon. Ziezoo en nu de ja* ponnen zelt. Links toont een japon .van gele, liefst goudgele, crepella. De rok, die wijder is dan het lijf, is ïngerimpeld. Kraag en jabot, met gouden knoopjes, zijn van ivoorkleu rige crêpe. Een vergulde ceintuur markeert nog even de taille. Aan 2 meter stof van 1.40 breedte heeft men voldoende. Dan hebben we rechts nog een heel stijlvolle, eenvoudige japon, die het beste uitgevoerd kan worden in twee tinten blauw. Blauw is modekleur. De lange jabot en de punten aan de nauwsluitende mou wen geven aan het geheele japonnetje een zeer bijzonder en origineel ca chet. Hier hebben we 3 meter van 1 meter breedte voor noodig. De nieu we hoeden sieren al eenigen lijd de étalages. Volgens onze nieuwste in lichtingen uit Parijs, heeft de ronde, gladde bol heelemaal afgedaan. We dragen nu alleen nog maar hoeden van de meest uitzonderlijke modellen, met hoogen bol, die eigenlijk geen bol meer is, zoo geknepen en gestompt is hij, opdat hij toch vooral maar niet meer rond en glad zal zijn. Dat geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei va riaties, waardoor onze lioedenmode aan verscheidenheid heeft gewonnen. Deuken en plooien strijden om den voorrang, met hypermoderne' kleuren- versieringen. Ër worden heel veel vill- en velourshoeden gedragen. De gevolgen van een onbedachtzame daad. Voor meer dan honderd jaren, toen in Duitschland nog het barbaarsche gebruik in zwang was om lieden, die van eenig misdrijf beschuldigd wa ren, door allerlei onmenschelijke mar telingen tot bekentenis te brengen, had in de stad Brandenburg het vol gende even merkwaardige als treu rige voorval plaats. Een aanzienlijk en hooggeplaatst man waschte zich op zekeren mor gen in zijn slaapkabinet de handen, schoof daarbij een kostbaren ring van den vinger en legde dien op de tafel bij een openstaand venster. Hij vergat hem dadelijk weer aan den vinger te doen, en toen hij hem na verloop van een kwartier zocht, was hij weg. De heer wist zeker dat hij hem uwsgclegd en niet weder wegge- S' jen even zeker wist hij weest was dan hij zelf en zijn kamer dienaar; van buitenaf kon er niemand ingegrepen hebben, dewijl het kabi net twee trappen hoog was, en ook verscheiden lieden in den luin werk ten, die zulks gewis gezien zouden hebben, wanneer iemand qp een ladder aan het venster het kabinet ware binnengeslopen. Bij zoodanige omslandigheden geloofde de heer dus niet anders dan dat zijn kamerdienaar den ring moest gestolen hebben. Hij sprak er hem over aan en beloofde dat hij het er bij laten zou, wanneer hij den ring zonder verdere omstan digheden teruggaf. Maar de kamer dienaar, die zijn heer twintig jaren trouw en eerlijk gediend had, ver schrikte geweldig op het hooren de zer beschuldiging, en zeide dat het inderdaad niet voorzichtig was om hem, die zijn gansche leven een onbe- vlekten naam gedragen had, van zulk een snoode daad te beschuldigen. De heer moest de ring of verlegd heb ben, of uit het venster in den tuin hebben laten vallen, of hij moest door iemand anders ontvreemd geworden zijn, maar hij was onschuldig aan dezen diefstal. Doch de eigenaar werd door deze verontschuldiging niet bevredigd en hield vol dat de kamerdienaar en geen ander de dief moest zijn. Daar hem nu veel aan dezen ring gelegen was, deels omdat hij op zichzelven groote waarde had, maar deels ook wijl hij een gedachtenis van zijn over leden echtgenoote was, dreef hij de zaak tot het uiterste en liet den die naar in hechtenis nemen. Deze, zich niets kwaads bewust zijnde, kon na tuurlijk niet bekennen en betuigde daarom in elk verhoor zijn onschuld, ook dat hij in zijn geheele leven niet eens aan zulk een daad gedacht had. Maar daarmede vergenoegde de aan klager zich niet, hij bracht bij het gerecht te weeg, dal men den armen man op de pijnbank zou brengen. Hij stond aanvankelijk de folterin gen standvastig door en vertroostte zich midden onder de ijselijkste pij nigingen met zijn onschuld en goed geweten. Toen eindelijk al zijn .leden reeds uit elkander gerekt en vol won den waren, en er voor hem verder niels dan een smartelijke dood op de pijnbank over scheen, besloot hij door een bekentenis, gelijk men die begeerde, een einde aan zijn lijden te maken. Maai* ook daardoor ontging hij de handen der beulen niet; want nu moest hij zeggen waar de ring jyas, en dit was hem volstrekt niel móge lijk; dus werd hij andermaal op de pijnbank gebracht, en toen men door de ijselijkste pijnigingen niet uil hem krijgen kon waar hij den ring gelalen had, werd hij eindelijk als een ver stokte dief en booswicht ter dood veroordeeld. (Slot. volgl.) "i A Postpakketten kunnen lot en met 1 K.G. voor 30 cent worden verzon den. Expresse bestellingen worden uitgevoerd voor 20 cent inplaats van 30 cent. lö Sept. om lvvvoarl r kjkji ÏO, üi do 3ilW '~*1 J Achterberg n

Veensche Post | 1926 | | pagina 3